FIT SERVIS

Bike Gallery Fitting servis - nastavení správného posedu.

Bike Gallery Fitting Servis

je komplexní program statického a dynamického nastavení kola a přizpůsobení kola každému jezdci na míru. Využívá mnohaletých poznatků doktora Andrewa Pruitta v oblasti sportovní medicíny. Ten se více než třicet let staral o zranění způsobená špatným posedem na kole a zároveň se intenzivně věnoval vytvoření zásad pro co nejbezpečnější a nejefektivnější pozici na kole. Vytvářel posed například i takovým borcům jako Paolo Bettini, Chris McCormack a Christoph Sauser a další hvězdy profesionálního pelotonu..

Během své práce vytvořil Andrew Pruitt několik základních pravidel nastavení správné pozice cyklisty na kole. Vychází z toho, že posed je pevným svazkem mezi kolem a jezdcem. Pokud si spolu nerozumí, tento vztah selže. Tělo se kolu přizpůsobí pouze v malém rozsahu pomocí strečinkových cviků, takže v tomto svazku musíme upravovat především kolo podle našeho těla. Vychází se z toho, že cyklistika je sportem opakování. Kolo se tudíž nenastavuje ve statické pozici, ale na trenažéru, kde se zároveň každé nastavení kontroluje při dynamické zátěži a různých pozicích jezdce. Zde je k tomu naštěstí dostatek prostoru a  pokud má člověk správnou velikost rámu, může se mu jeho kolo upravit přímo na míru, ať už na závodní nebo sportovní použití anebo jen na víkendové vyjížďky s rodinou.

Výběr velikosti kola

Fitting servis u nás začíná už při samotném výběru kola. Důležité je totiž nejen vybrat ten pravý model ale hlavně  tu správnou velikost rámu.  Existují sice tabulky doporučených velikostí rámů, ale většina lidí se mnohdy díky své výšce najde hned u dvou doporučených velikostí. Další specifikace je nutno provádět na základě tělesných dispozic zákazníka a zkušeností našeho personálu. Je zde vždy nutno staticky nastavit výšku sedla a řidítek. Poté je možno se krátce projet před obchodem. V případě koupě kola a používání nášlapných pedálů ještě přichází velice důležitá správná montáž zarážek  do treter.

 

Boční nastavení 2D

Cílem je nastavit kolo tak, aby cyklista seděl pohodlně s rukama na řídítkách a aby byla jízda do prudkých kopců s rukama na horních nástavcích řídítek a sjezd z kopce a sprint s rukama na dolních nástavcích řídítek co nejpohodlnější. Zjištění správné „neutrální“ pozice umožňuje cyklistovi přizpůsobit se změnám terénu, kadence a náročnosti. Zkoumáním a nastavením faktorů, jako je rozložení hmotnosti, přední/zadní části sedla, natažení nohou, úhel těla, pozice ramen/loktů/ rukou a pozice zarážek, je možné významně zlepšit pohodlí a výkon cyklisty. Každému nastavení ať již pro nováčka či zkušeného cyklistu – předchází krátký rozhovor vedený vyškoleným fitterem, při kterém jsou prodiskutována v minulosti prodělaná zranění, cyklistovy potřeby a cíle. Fyzické vyšetření se odehrává po převléknutí do cyklistického oblečení. Účelem tohoto vyšetření je získat přesnou představu o ohebnosti a fyzických vlastnostech cyklisty a ohodnotit také např. stavbu chodidla, pozici kolen, páteřní křivku, rozpětí ramen, flexi boků a délku nohou. Zde se pomocí sady několika lehkých cviků prováděných za asistence „fittera“  ověřuje rozsah pohybu kloubů, vybočení kloubů,  zkrácení některých svalových skupin a další anomálie, které se pak během samotného nastavování posedu vyrovnávají a odstraňují.
Nastavení v 2D rovině je základní úroveň nastavení jízdního kola. Kolo se upne do trenažéru, uvede se do vodováhy a poté se zaměří všechny podstatné proporce starého posedu, aby se kolo dalo případně uvést do původního stavu a aby bylo s čím nový posed porovnávat. Jako první se pomocí úhlu nohy v dolním mrtvém bodě šlapání nastaví správná výška sedla. Poté se vyladí předozadní poloha sedla a pozice kufrů. Tyto tři veličiny spolu úzce souvisí a tak pokud se změní jedna, musí se doladit i ostatní. V tomto kroku se také kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin, ať už v lýtkové nebo stehenní části. Může se také vybrat správná šířka a model sedla. Poté se na kolo aplikuje speciální stavitelný představec a hledá se vhodná délka a úhel představce, tak aby nejlépe odpovídali tělesným dispozicím a sportovním ambicím jezdce.  Nakonec se nastaví sklon pák a ověří správná šířka řidítek. Kolo se opět přeměří a výsledky zanesou do tabulky pro pozdější možnou úpravu, případně se kolo hned na místě přizpůsobí výsledkům měření. Toto nastavení rozloží váhu přední části těla rovnoměrně po celé páteři a na ruce. Zároveň zklidní vaši pozici na sedle a pomáhá dosáhnout ideálního napětí svalů. Cyklista se ocitá v tzv. neutrální pozici, která mu pomáhá rychleji reagovat na změny terénu, zlepšuje jeho výkon aniž by plýtval energií a hlavně zvyšuje pohodlí po dobu celého výkonu.

Nastavení čelní pozice 3D

Tento krok je zaměřen na detaily související s pozicí cyklisty, šlapáním a biomechanickými charakteristikami; na základě předešle jmenovaných je provedeno nastavení pozice s cílem optimalizovat výkon a pohodlí. Technik se zaměří na podpěru klenby nohy a specifické odchylky mezi pozicí kolene/ chodidla. Tyto odchylky jsou následně napravovány pomocí speciálních podložek (BG klíny, vložky a obuv), nastavením šířky postoje a úpravou pozice zarážek (kufrů). Cílem provedených nastavení je, aby cyklista na kole seděl rovně a dosáhl tím vyváženého výdeje síly z celého těla.
3D Nastavení počítá od začátku s kolem přednastaveným ve 2D rovině. Pracuje se zde především s pohledem z předu, kdy se snažíme rozpoznat disbalance šlapání, nežádoucí pohyb kolen při šlapání“ způsobené především klenbou chodidla a vytočením jeho přední části. Tyto nedostatky se odstraňují pomocí speciálních vložek do treter, posouváním kufrů, případně vsouváním podložek pod pedály. Výsledkem je vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla v celé průběhu záběru do pedálů. Minimalizuje se tak tlak na koleno a čéšku a zajistí se dostatečné promazání chrupavky. Zefektivní se práce svalové hmoty a obě nohy se zapojí do výkonu stejnou měrou. Takto nastavené kolo vám při stejné kondici zvedne výkon až o 10% a zároveň se na něm budete cítit mnohem pohodlněji i při dlouhých vyjížďkách nebo najíždění prvních jarních kilometrů.

 

Ověření nastavení posedu

Po předání písemného záznamu o provedených měření cyklistovi je důležité získat od cyklisty zpětnou vazbu, která nám nejen umožní vyřešit jakékoliv případné požadavky cyklisty, ale také se dozvíme o přínosech provedených úprav. Jsme také na požádání připraveni překontrolovat provedená nastavení; k tomu často dochází poté, co si cyklista zvykne na nové nastavení.

Pro koho je Fitting Servis

Tato služba je vhodná pro každého, kdo rád a často jezdí na kole. Ať trpí bolestmi zad, nebo jinými bolestmi třeba po úrazu, ale nechce se jízdy na kole vzdát. Pro závodníka či ambiciózního sportovního jezdce, který hledá způsob pro zvýšení svého výkonu. Ideální pozici na kole lze nalézt opravdu pro každého.

Jak se objednat?

 1. Vyberte si typ fittingu , který Vám vyhovuje.
 2. Kontaktujete nás na emailu info@bikegallery.cz a zvolte si dva až tři termíny, které Vám vyhovují.
 3. Jeden z termínu vám potvrdíme a v domluvený den a čas se dostavíte k nám na prodejnu do našeho fitting studia.
 4. Přineste si vlastní cyklistické oblečení, tretry a vaše kolo v čistém stavu.

Ceník Fitting Servisu

Basic Fitting

Základní úroveň statického nastavení s cílem pomoci všem začínajícím/rekreačním cyklistům  s nastavením doporučeného a pohodlného cyklistického posedu.
Pro cyklisty, kteří se chtějí na kole cítit pohodlně, hodlají kolo aktivně využívat  a nechtějí si nesprávně nastaveným posedem kazit pocit z jízdy a pohybu na kole. Optimálně nastavený cyklistický posed je totiž základem pro „zdravý“ pohyb na kole.

Co obsahuje:
 • Rozhovor před nastavením – prodělaná zranění, potřeby a cíle cyklisty
 • Doporučení správné velikosti kola
 • Doporučení správného modelu a šířky sedla
 • Nastavení ideální výšky sedla
 • Nastavení ideální předozadní pozice sedla
 • Nastavení ideální výšky řidítek
 • Nastavení ideální vzdálenosti a pozice řidítek
 • Protokol o vyšetření s doporučenými hodnotami pro nastavení kola


Doba nastavení

Cca 60 min.

Cena

490,-Kč / 1 kolo

*v ceně není zahrnut korekční materiál ani nové komponenty

2D Bike Galerry Fitting

Jedná se o pokročilejší dynamickou úroveň nastavení posedu pro aktivní cyklisty, kteří tráví v sedle kola několik hodin týdně nebo se věnují závodům a to na amatérské nebo profi úrovni. Chtějí se na kole cítit pohodlně, požadují lepší využití energii vynaložené do pedálů a zlepšení jejich výkonu, chtějí předejít zdravotním obtížím s přetěžování svalů/kloubů nesprávně  zvoleným posedem nebo už mají zdravotní potíže při déle trvající jízdě, tréninku nebo na závodech.Cílem je nastavit kolo tak, aby cyklista seděl pohodlně s rukama na řídítkách a aby byla jízda do prudkých kopců s rukama na horních nástavcích řídítek a sjezd z kopce a sprint s rukama na dolních nástavcích řídítek co nejpohodlnějšíV této variantě nastavení , se již počítá s používáním nášlapných pedálů a obsahuje tedy i správné nastavení zarážek (kufrů), při tomto nastavení se také kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin, ať už v lýtkové nebo stehenní části.

Co obsahuje:
 • Rozhovor před nastavením – prodělaná zranění, potřeby a cíle cyklisty
 • Flexibilní vyšetření v 16-ti krocích
 • Doporučení správného modelu a šířky sedla
 • Nastavení ideální výšky sedla
 • Nastavení ideální předozadní pozice sedla
 • Nastavení ideální výšky řidítek
 • Nastavení ideální vzdálenosti a pozice řidítek
 • Nastavení ideální pozice zarážek treter (kufrů)
 • Kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin,
 • Protokol o vyšetření s doporučenými hodnotami pro nastavení kola
Jaká je doba trvání?

Cca 150min.

Cena

2500,-Kč / 1 kolo

*v ceně není zahrnut korekční materiál ani nové komponenty. Nastavení dalšího  kola pouze za 890,-Kč.

Exclusive 3D Bike Galerry Fitting

3D Nastavení počítá od začátku s kolem přednastaveným ve 2D rovině. Pracuje se zde především s pohledem z předu, kdy se snažíme rozpoznat disbalance šlapání, nežádoucí pohyb kolen při šlapání“ způsobené především klenbou chodidla a vytočením jeho přední části. Tyto nedostatky se odstraňují pomocí speciálních vložek do treter, posouváním kufrů, případně vsouváním podložek pod pedály. Výsledkem je vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla v celé průběhu záběru do pedálů. Minimalizuje se tak tlak na koleno a čéšku a zajistí se dostatečné promazání chrupavky. Zefektivní se práce svalové hmoty a obě nohy se zapojí do výkonu stejnou měrou. Takto nastavené kolo vám při stejné kondici zvedne výkon až o 10% a zároveň se na něm budete cítit mnohem pohodlněji i při dlouhých vyjížďkách nebo najíždění prvních jarních kilometrů.

Co obsahuje?
 • Rozhovor před nastavením – prodělaná zranění, potřeby a cíle cyklisty
 • Flexibilní vyšetření v 16-ti krocích
 • Doporučení správného modelu a šířky sedla
 • Nastavení ideální výšky sedla
 • Nastavení ideální předozadní pozice sedla
 • Nastavení ideální výšky řidítek
 • Nastavení ideální vzdálenosti a pozice řidítek
 • Nastavení ideální pozice zarážek treter (kufrů)
 • Kompenzace případné disproporce v délkách dolních končetin
 • Optimalizace záběru, vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla
 • Protokol o vyšetření s doporučenými hodnotami pro nastavení kola
Jaká je doba trvání?

Cca 240min.

Cena

3490,-Kč / 1 kolo

*v ceně není zahrnut korekční BG Fit materiál ani nové komponenty. Nastavení dalšího  kola je zpoplatněno částkou 890,-Kč / kolo.


Zavřít