Zpět na výpis

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ POSEDU

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ POSEDU

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ POSEDUJednoduše nejdůležitějším aspektem při výběru nového kola je jeho správné padnutí uživateli. Zapomeňte na výhody a nevýhody titanu oproti oceli nebo hliníku, nedbejte na silniční testy a vítězství v závodech. Jedna věc je při výběru nového kola důležitější než všechny ostatní, a to jestli vám nové kolo pasuje!

Každý z nás dokáže jet mnohem pohodlněji a efektivněji, když mu jeho kolo pasuje. Jede s větší energií a přesto s menší námahou. Tělo je odpočaté a naše jezdecké schopnosti se stávají druhou přirozeností.

Pravdou je, že nastavení vaší ideální pozice na kole může být obtížné a zabere nějakou dobu. Proč? My cyklisté slýcháme protichůdná doporučení a rady ohledně velikosti kola a jezdecké pozice. Na cyklistovu nejvhodnější polohu mají vliv rozdíly v tělesných proporcích a velikostech, úroveň tělesné kondice a přizpůsobivost, technika a styl jízdy.

Kde se naučíte, jak se nejlépe usadit na kole? V knihách trenérů a závodníků (Eddie Borysewicz's, Greg LeMond's, Davis Phinney nebo Connie Carpenter's) jsme našli užitečné rady ohledně velikosti kola a pozice na něm. Zhruba jednou ročně publikují hlavní cyklistické časopisy články o velikosti kola a jeho uzpůsobení jezdci, které jsou rovněž dostupné na jejich internetových stránkách. 

Upřímně si myslíme, že nejlepším zdrojem informací jsou vaše vlastní zkušenosti, obzvláště doplněné odezvou trenéra, nebo kamaráda znalého cyklistiky, nebo rozborem videa či odrazu v zrcadle. Na základě našich společných zkušeností vám pomůžeme vybrat správnou velikost kola, že jej budete vnímat jako přirozené prodloužení vašeho těla.

Vaše velikost rámu podle vnitřní délky nohy (VDN)

V hlavní řadě budeme mluvit o přizpůsobení silničního kola, místy se budeme zabývat i přizpůsobení horského kola.

Nejlepší velikost cyklistického rámu je co nejnižší vertikálně a co nejdelší horizontálně tak, aby dovoloval natáhnout a uvolnit horní část těla. Takový rám bude lehčí a tužší než rám větší, ale bude se lépe ovládat a bude pohodlnější než rám menší.

Určení správné velikosti vašeho rámu

Pro určení správné velikosti vašeho rámu musíte nejprve pečlivě změřit vzdálenost od vašeho rozkroku k zemi. Postavte se na tvrdé podlaze zády ke zdi, bosé nohy (15cm) od sebe, dívejte se vpřed. K simulaci tlaku sedla za jízdy si dejte pevně do rozkroku knížku ,úhelník nebo vodováhu a opřete jej jednou stranou o zeď. Požádejte někoho o změření vzdálenosti od horní hrany knížky na zem v centimetrech (palce můžete převést na centimetry vynásobením koeficientem 2,54.) Toto dvakrát nebo třikrát zopakujte, výsledky zprůměrujte a dostanete vnitřní délku vaší nohy-dále jen VDN. 

Velikost rámu - rámové sady

Velikost rámu odpovídá délce sedlové trubky. U profesionálních rámů je měřena sedlová trubka dvěma způsoby, od středu k vrcholu (C-T), a od středu ke středu (C-C). C-T měří vzdálenost od středu trubky středového složení po vrchní hranu horní rámové trubky nebo návaru pro sedlo (viz obrázek níže). C-C měří vzdálenost od středu trubky středového složení po střed horní rámové trubky. Protože měření C-T měří vyšší bod na rámu, může míra 55 cm C-T odpovídat přibližně 53,5 – 54 cm C-C, rozdíl je 1 – 1,5 cm.

Pro výběr velikosti silničního rámu podle délky C-T použijte pravidlo: VDN x 0,67. Například, když je vaše VDN 85 cm, délka C-T vašeho rámu bude 0,67 x 85 cm, což odpovídá 57 cm.

LeMond počítá délku C-C dle svého bývalého trenéra Cyrille Guimarda pomocí vzorce    0,65 x VDN, z čehož dostáváme prakticky stejné výsledky velikosti rámu, jako když přidáte rozdíl 1 -1,5 cm mezi C-C a C-T.

Pro větší jezdce (+180 cm), může tento vzorec vypočítat příliš malé a nepohodlné rámy. Proto vyšší cyklisti pro výběr pohodlnějšího rámu mohou zvolit velikost rámu C-T od 27 – 28 cm menší než je délka jejich VDN.

Pro horské kolo doporučujeme rám řádově o 10-12 cm menší než silniční. Například, jestliže jezdíte na silničním rámu velikosti C-T 55cm, pro horské kolo hledejte rám velikosti            C-T 43 - 45 cm (17 – 18“).

 
 

Rozměry rámu

Z mnoha důvodů je důležitější seřídit velikost rámu horského kola dle délky horní rámové trubky než podle délky sedlové trubky.

Například můžete docílit správného srovnání velikosti rámu, výšky sedla a neutrální pozice kolene u rámu velikosti 17“ nebo 19“. Přesto rám velikosti 19“ bude mít délku horní rámové trubky o 1“ větší než rám velikosti 17“, což adekvátně mění délku vašeho představce. Nebo jeden výrobce rámu velikosti 17“ použije horní rámovou trubku délky 22“, zatímco jiný výrobce použije délku 22,8“.

Ujistěte se , že délka horní rámové trubky a délka představce vám budou na daném kole vyhovovat.

Pokud jste se naučili dost, abyste si mohli sami vybrat a koupit rám, gratulujeme! Uspěli jste! Nyní zbývá jediná věc, a to prohlídnout si naši výjimečnou kolekci, ve které najdete silniční kola a rámy, ale také spoustu  horských kol a rámů

Výška sedla - sedla

Pomocí správné velikosti rámu budete schopni vypočítat správnou výšku sedla v cm, a to dle vzorce 0,883 x VDN. Tato výška je měřena od středu trubky středového složení po nejnižší bod horní strany vašeho sedla. Tato délka umožňuje natažení nohy až do  mírného pokrčení ve spodní poloze kliky.

Pokud používáte pedály bez klipsů, doporučuje LeMond zkrátit tuto délku o 3 mm. Rovněž můžete uvažovat o mírném zvýšení sedla, pokud jezdíte s prsty směrem dolů a patami nahoru. Nejdůležitější je, abyste změny s výškou sedla dělali pozvolna a dali tělu čas, aby si zvyklo na novou pozici.

Neutrální pozice kolene

Ustavte kolo do pevného trenažéru a zvedněte přední kolo tak, abyste celé kolo vyrovnali. Pomocí kamery, zrcadel nebo kamaráda zkontrolujte svou pozici na kole zepředu a z boku. Pozice kufrů na tretrách by měla být na středu kloubu palce  a ose pedálu a  v rovině s vaším přirozeným vytočením chodidla.
Zahřejte se lehkým šlapáním po dobu 8 – 10 minut.

Poté se stále dívejte vpřed, zvolna zastavte pedály v odpočinkové – horizontální poloze, vodorovně se zemí. Zkontrolujte pozici vašeho předního kolene vzhledem k ose pedálu. V „neutrální pozici“ musí kolmice vycházející z přední strany čéšky půlit osu pedálu a vrchol kloubu palce). Při kontrole nezvedejte ani nespouštějte patu ani kyčel. Poté, abyste dosáhli této neutrální pozice, pohněte sedlem vpřed či vzad.

Pro většinu cyklistů představuje neutrální pozice kolene dobrý startovní bod, ačkoliv i zde dochází k mnoha úpravám: závodníci na dlouhé tratě (etapoví jezdci) a jezdci na horských kolech si sedlo často posunují zpět o 1 nebo více cm pro větší sílu, sprinteři si jej mohou posunout vpřed.

Ještě jedna poznámka k velikosti rámu a geometrii: jestliže nemůžete posunout sedlo dostatečně vzad, abyste dosáhli neutrální pozice kolene, budete se muset podívat po rámu s volnějším úhlem sedlové trubky, nebo uvažovat o mírně větším rámu. Jestliže máte problém s dostatečným posunem sedla vpřed, podívejte se po rámu se strmějším úhlem sedlové trubky, nebo uvažujte o mírně menším rámu. U většiny rámů úhel sedlové trubky mělčí o 1° posune o 1cm dozadu.

Závěrem opět zkontrolujte výšku sedla. Pokud jste pohnuli sedlem vpřed či vzad, zkrátili jste, nebo naopak prodloužili účinnou výšku sedla, což nyní musíte napravit.

 

Délka horní rámové trubky a představce - představce

Nyní si zvolte správný „dosah“ na řídítka neboli horizontální přizpůsobení. Správné natažení vám umožňuje lepší dýchání, větší pohodlí pro váš krk a spodní část zad a lepší rozložení váhy a ovládání kola.

V závislosti na jezdeckém stylu, přizpůsobivosti, tělesných proporcích, geometrii rámu a jiných okolnostech se tato „ideální pozice“ mění pro cyklisty více než cokoliv jiného. Pozice horní části vašeho těla se bude s hodinami strávenými v sedle vyvíjet. Můžete zjistit, že se vaše pozice vyvinula v tak nízkou a nataženou, jak to jen vaše ohebnost a zdatnost dovolí.

Bohužel neexistuje vzorec pro výpočet délky horní rámové trubky a představce, jako např. u metody VDN. Jediný ukazatel je pohled na přední náboj při jízdě v sedle, výhledu na něj by měly překážet řídítka. Při jízdě v sedle doporučuje LeMond lokty pokrčeny v úhlu 65-70o a ve vzdálenosti 1-2 palce od kolene v horní úvrati.

Změřte svou stávající délku horní rámové trubky a představce. Poté se rozhodněte, jak chcete změnit toto nastavení, pro zjištění celkové délky připočtěte délku představce k délce horní rámové trubky. Z velice rozumných důvodů máme na skladě představce v délkách od 7 do 14 cm, což vám umožňuje zvolit pro vás nejlepší délku horní rámové trubky a představce.

Velikost řídítek - řídítka

Silniční řídítka jsou dodávána v několika šířkách a formách ohnutí. Většina cyklistů si vybírá řídítka stejně široká jako jejich ramena, vzdálenost měřena mezi rameními klouby. Širší řídítka otevírají více hrudník pro lepší dýchání a větší účinek, ale jsou méně aerodynamická. Mezi těmito dvěma parametry si musíte najít vlastní cestu.

Délka klik - kliky

Vybírání délky klik, stejně jako vše ostatní, vychází z vaší velikosti a jezdeckého stylu. Jestliže chcete jezdit těžší převody při nižší kadenci, jsou pro vás lepší delší kliky, které vám poskytují větší pákový efekt (jízdy do kopců atd.). Ale pokud chcete šlapat ve vysoké kadenci, jsou pro vás lepší standardní kliky. Jako výchozí bod doporučujeme pro velikost silničního rámu C-T 54 cm menší délku klik 170-172,5 mm, pro velikost 55-61 cm délku 172,5-175 mm a pro velikost 62 cm a větší délku 175 – 180 mm. Horská kola mají obecně kliky o 2,5-5 mm delší. To znamená, že pokud máte na svém silničním kole kliky délky 172,5 mm, můžete na svém horském kole mít kliky délky 175 mm.

Nabízíme široký sortiment převodového materiálu. Záleží na vaší síle a terénu, můžete si vybrat převody s malým odstupňováním převodových stupňů používané při závodech, nebo s větším odstupňováním pro kopcovitý terén a rekreační ježdění.

Poznámka závěrem

Jedna z námitek, hovořící pro nákup v obchodě je, že kolo nemůžete správně vybrat nákupem přes internet. Pro duchapřítomného cyklistu je opak pravdou. Většina maloobchodních prodejen nabízí několik zběžně uzpůsobených kol, které staví zákazníka před volbu podle horní rámové trubky. Velikost rámů je většinou odstupňována po 5 cm (2“) spíše než po 1-2 cm, nemáte žádnou možnost stavění kola na míru, žádný výběr délky představce, žádný výběr velikosti řídítek, nebo délky klik. Bike Gallery nabízí širokou kolekci kvalitních profesionálních silničních a horských kol, které vám skvěle padnou.

Naše záruka dobře padnoucího kola

Tímto jednoduchým slibem vám zaručujeme, že vám vaše nové kolo skvěle padne. Dejte nám vědět po několika dnech ježdění na novém kole. Pokud potřebujete vyměnit řídítka, představec nebo provést jiné úpravy, my to pro vás uděláme.

Zpět na výpis

Zavřít