Zpět na výpis

Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat správné kolo


Jak vybrat jízdní kolo Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku. Kolo se tak opět vrátilo na výsluní a je nyní velmi populárním dopravním prostředkem.

Jsem milovníkem náročného nezpevněného terénu

V takovém případě je horské kolo (MTB) ideální volbou. Je vybaveno širšími plášti s hrubým vzorkem, aby dobře sedělo i na kluzkém povrchu a zvládalo nerovnosti. Cyklista sedí vzpřímeněji a drží širší řidítka, aby kolo snadněji ovládal.

Horská kola dělíme na kola s pevným rámem a celoodpružená kola, která mají odpruženou vidlici i rám, což umožňuje frekvenčně šlapat i na nerovném povrchu a rychleji a lépe zvládnout sjezd. Dobrá celoodpružená kola umožňují pro asfaltové úseky uzamknout přední i zadní pružení, nebo ho zamykají automaticky.


Potřebuji se dostat do práce, pro nákup a na koupaliště

Na kratší vzdálenosti je vhodné kolo označované jako městské. Je určeno pro jízdu na rovinatém a kvalitním podkladu. I z tohoto důvodu může mít méně převodů a není konstrukčně uzpůsobeno do náročného terénu.

Druhou možností pro krátké rekreační projížďky jsou cruisery. Pohodlná a efektní kola, která opravdu příjemně zpestří drahocenný volný čas. Velké odpružené sedlo doplňují dlouhá řídítka, krásný hliníkový rám, široké pneumatiky a zářivě chromované díly.


Preferuji klasickou silniční cyklistiku, láká mě rychlost a vytrvalost

Silniční kola mají úzké pneumatiky, tuhé hliníkové nebo karbonové rámy, řadí se duálními brzdovými pákami na beranech. Kráse letět v tempu krajinou propadnete velmi snadno. Kola se bez námahy valí po asfaltu a ve chvíli, kdy si stoupnete ze sedla a opřete se do pedálů, kolo okamžitě zrychlí a proud vzduchu vám pohvizduje v uších. Zapomenuté silničky venkova – to je to co to chce…


Jezdím na silnici i v terénu, nechci dvě kola, ale universál

V takovém případě musíte zvolit kompromis. Nabízí jej trekingové kola. Liší se výbavou a odpružením.

Krosové kolo spojuje výhody silničního a horského kola. Je určeno pro jízdu po silnici a v členitějším terénu. Vyznačuje se větším průměrem kol 28“ (horské kolo 26“), univerzálním dezénem plášťů a podobnými převody jako horské kolo. Umožňuje tedy zvládnout většinu polních a lesních cest bez velkého kamení a kořenů, asfalt. Od roviny až po horské kopce. Ve městě je dostatečně rychlé a pokud není moc obrubníků, kostek a kolejí, do práce vás dobře doveze.

POSTUP RŘI VÝBĚRU KOLA PRO DĚTI

Pokud nejde o překvapení, je dobré s dítětem kolo vyzkoušet a poradit se s prodavačem, protože kolo musí velikostně vyhovovat nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli pocitu z jízdy. Velikost zjistíte z údajů u zboží, kde je doporučený věk dítěte. Kvůli bezpečnosti zkontrolujte 2 x do roka stav dětského kola, nebo navštivte servis.

Řidítka se nesmí hýbat, kola a pedály musí být dotažené. Dětská ruka musí být schopna plynule ovládat brzdy a pokud dítě brzdu nemůže dobře ovládat, nechte ji v servisu co nejdříve nastavit.

Balanční kolečka jsou součástí 12“ a 16“ dětských kol. Dají se seřídit (čím menší úhel tím vyšší stabilita) a odmontovat. Sledujte prvky pasivní ochrany – pěnové chrániče řidítek, chránič řetězu apod.

Dětská kola musí mít předepsané vybavení pro veřejné komunikace – osvětlení, odrazky, blatníky, zvonek. U větších dětí (od 12 let) se již postup výběru neliší od kritérií vhodných pro dospělé.


Jak zvolit správnou velikost rámu?

Výška postavy (cm)Velikost a výška rámu podle označení
do 165 15″, 16″, S, do 44 cm
160 – 175 17″, 18″, M, do 48 cm
175 – 185 19″, 20″, L, do 52 cm
185 – 195 21″, 22″, XL, do 55 cm
nad 195 23″, 24″, 58–60 cm

Poznámka: tabulka je orientační, v případě crossových a cestovních kol je možné volit velikost o jednu úroveň větší.


Rozlišení podle rozměru kola

Velikost rámuOznačení
12″, 16″, 18″, 20″, 24″ dětská kola
26″ horská kola
28″ krosová, silniční (trekingová)

Dětská kola

Průměr kolVěk dítěte
12″ 2 – 4
16″ 4 – 7
20″ 6 – 9
24″ 8 – 12
26″ nad 10

Poznámka: tabulka je orientační, rozhodující je výška dítěte.

Zpět na výpis

Zavřít