Zpět na výpis

Jak si vybrat brýle na kolo.

Jak si vybrat brýle na kolo.

Jak si vybrat brýle na kolo.

 

Jak si vybrat brýle na kolo? Poradíme!

Pokud jezdíte na kole, určitě jste ten nepříjemný pocit, že vám něco spadlo do oka a nechce ven, už někdy zažili. A přitom lze této nepříjemnosti tak snadno předejít. Stačí mít na očích brýle. Jak si ale v bohaté nabídce vybrat ty pravé? Pojďme si říci základní rozdíly mezi jednotlivými typy brýlí v závislosti na tom, jací cyklisté je používají.

Běžní cyklisté

Většině cyklistů postačí vybrat některý z mnoha modelů sportovních brýlí a ideální je vybrat si brýle na kolo v odborné cyklistické prodejně. Při výběru brýlí byste měli mít na paměti, že je důležité, abyste je uměli i správně používat. Zejména volba správného odstínu skla je důležitá, protože jízda s příliš tmavými skly v podvečer se může stát nebezpečnou, stejně tak jako volba čirých, či žlutých skel do prudkého slunce. Za tímto účelem dělají někteří výrobci speciální obruby, ve kterých lze skla vyměňovat a jedny obruby tak lze během několika sekund předělat z tmavých na světlé. Další možností je použití tzv. fotochromatických skel, kdy v závislosti na intenzitě světla dochází k zatmavování či naopak rozjasňování zorníků, čímž odpadá použití dalších zorníků. Počítejte ale s větší pořizovací cenou.

Jak bylo řečeno výše, modelů na trhu existuje mnoho a liší se kromě tvaru také pořizovací cenou. Ta však při výběru není až tolik rozhodující, jako spíš komfort, který by nám brýle měly poskytnout. Proto při vybírání pečlivě zvažte zvolený tvar, ujistěte se, že obroučky nikde netlačí, nebo že například nedrhnete řasami o zorníky. Lepší (a nejen ty nejdražší) modely mají možnost přizpůsobení stranic a nosníku, pomocí nichž lze brýle maximálně přzpůsobit hlavě. U opravdu levných výrobků přkontrolujte, jestli zorníky nekreslují.     

Jesltliže hovoříme o zornících, je dobré říci, že především z důvodu bezpečnosti jsou u sportovních brýlí výhradně použity plasty. Levnější brýle jsou vybaveny zpravidla základními plastovými zorníky, dražší modely pak využívají pevnější a odolnější polykarbonát. Vše je pochopitelně opatřeno UV filtrem a většina značkových brýlí využívá i dalších povrchových úprav zornic, které zvyšují nejen jejich odolnost proti otěru, ale také například lepšímu lomu světla.

Extrémní cyklisté

Nejmenší a dalo by se říci i nejodlišnější skupinu tvoří závodníci rychlých extrémních disciplín jako je například sjezd. Tito lidé používají maximum ochranných prostředků, speciální chrániče i oblečení. Kromě integrálních helem jsou v jejich nepsané povinné výbavě i speciální brýle, které se podobají těm, co používají v zimě lyžaři, či motokrosaři. Mnoho firem dnes již vyrábí brýle určené pro letní sporty a MX a tak není složité je běžně sehnat. Od zimních lyžařských se většinou liší především lepšém odvětráním a absencí dvojitého vakuového skla. U některých typů se objevují speciální úchyty pro připevnění tzv. „strhávaček“, což jsou přídavné fólie nalepené na skle, které se v případě zašpinění dají za jízdy jednoduše strhnout. Tím se rychle a jednoduše vyčistí hledí, což je důležité především na závodech v deštivém počasí, kde se voda a bláto dostane všude a na klasické čištění brýlí není čas. Pokud bychom se měli zmínit o cenových dispozicích těchto brýlí, pak spodní hranice začíná někde mezi 500 – 700 Kč a špičkové modely se dají pořídit v horizontu dvou až 4000 Kč dle značky a použitého skla.

Tvar brýlí

Co se týče tvaru, zde se designérům prakticky žádné meze nekladou. Hledí se především na ergonomii a na to, aby zorník co nejlépe ochránil oči jednak před hmyzem a jinými nečistotami, kterých se při jízdě na kole ve vzduchu pohybuje nemálo, a jednak před sluncem a větrem. Proto je tvar brýlí většinou přizpůsoben obličeji a více či méně kopíruje čelní oblouk hlavy.

Které jsou NEJ

Jednou z nejpoužívanějších značek na světě zabývajících se speciální produkcí brýlí pro cyklistiku je americký Oakley, který jako jeden z prvních přišel s patentovanou ergonomickou „geometrií“ brýlí a zornic. Sluneční brýle Oakley brýle vozí i nejznámější cyklista světa Lance Armstrong, ale i mnoho dalších špičkových závodníků všech disciplín včetně našich nejlepších bikerů. Několik patentů ,nejlepší zorníky, renomovaná značka a téměř ideální ergonomie je řadí do vyšší cenové kategorie. Cena se  může u špičkových závodních brýlí pohybovat i nad hranicí 7000 korun, ale nabídka této značky je velmi široké a ceny začínají u základních brýlí kolem 2000 Kč. Nic lepšího , ale na trhu nenajdete.

Dioptrické korekce

Velkou skupinu cyklistů tvoří lidé, kteří jsou odkázáni na dioptrickou korekci svého zraku a i v běžném životě používají brýle. Technika 21. století je již vyspělá a tak se i v tomto směru nabízí poměrně velká škála možností. Zřejmě nejjednodušší to mají uživatelé kontaktních čoček. Ti totiž nemusí řešit žádné speciality a k tomu, aby mohli bezpečně usednout za řídítka svého stroje, jim stačí pořídit si jakékoliv sportovní brýle popsané výše, které používají jejich bystrozrací kolegové. Oakley nabízí vyrobení dioptrických skel do téměř všech modelů dle výběru zákazníka.


Dioptrická vožka

Ne každý ale kontaktní čočky používá a pro takovéto případy se vyrábějí speciální dioptrické brýle, které se skládají z dvojice zorníků. Na nose tak má dotyčný tak vlastně dvoje skla, dioptrické, které jsou zpravidla umístěny v menších nasazovacích obrubách blíže k obličeji a ochranné, které bývají výklopné a jsou umístěny před dioptrickými obrubami. Při koupi takovýchto brýlí je již nutné navštívit optika, který musí na zakázku zhotovit dioptrická skla. Obecně pak platí jedno základní pravidlo. Ať kupujete jakékoliv brýle, měli byste si je nejprve důkladně vyzkoušet a teprve poté až zjistíte, že vám dobře sedí a že vám vyhovuje jejich tvar, uvažovat o jejich nákupu.

 

Zpět na výpis

Zavřít